Planujesz malowanie? Zadbaj o odpowiedni pędzel!

Malowanie mebli - kaki pędzel

Masz w planach odświeżenie koloru ścian? A może zdecydowałaś się na to, by zmienić oblicze mebli? Niezależnie od tego, co planujesz malować, pamiętaj, że sekretem przyjemnej pracy i doskonałego efektu jest nie tylko farba, ale także pędzel. Być może sprawa wydaje się błaha, jednak wiele z nas nie ma pojęcia, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje pędzli i po jaki model warto sięgnąć przy konkretnych pracach renowacyjnych czy remontowych.

Pędzlowy zawrót głowy

Jeżeli kiedykolwiek, będąc w markecie budowlanym, zdarzyło Ci się trafić do działu z pędzlami, zapewne miałaś szansę przeżyć niemałe zaskoczenie. Półki uginają się bowiem od dziesiątek modeli o przeróżnych kształtach, kolorach, rodzajach włosia. Amatorzy często nie są w stanie świadomie dokonać wyboru z tak ogromnej oferty, zdają się więc na ślepy los. Niesłusznie.

Nieprawidłowy wybór pędzla może pociągać za sobą konsekwencje w postaci mniejszych lub większych tragedii remontowych. Podczas malowania możesz odkryć, że na powierzchni odnawianej komody nieestetycznie odznaczają się ślady włosia, przy odświeżaniu ściany możesz zauważyć, że farba bardzo kiepsko się rozprowadza. Całe szczęście, tego typu sytuacji możesz uniknąć. Wystarczy, że zapoznasz się z przygotowanym przez nas przewodnikiem po rodzajach pędzli.

Pędzel a rodzaj włosia

W sklepach budowlanych znajdziesz pędzle o trzech rodzajach włosia:

  • Naturalnym– pędzle tego typu przeznaczone są do malowania farbami olejnymi, ftalowymi oraz rozpuszczalnikowymi. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie stosować pędzi z naturalnym włosiem do farb wodorozcieńczalnych – zbyt łatwo wchłaniają one wodę. Pędzle z naturalnym włosiem posiadają czerwone oznaczenie na trzonkach.
  • Syntetycznym– ten rodzaj pędzli świetnie sprawdzi się przy pracy z farbami wodorozcieńczalnymi. Syntetyczne włosie nie wchłonie wody, dzięki czemu z łatwością rozprowadzisz farbę po wybranej powierzchni. Pędzle z syntetycznym włosiem posiadają niebieskie oznaczenie na trzonkach.
  • Syntetyczno-naturalnym– po pędzle tego typu sięgaj, gdy korzystasz z farb olejnych na bazie wody. Włosie syntetyczno-naturalne najczęściej wykorzystuje się podczas malowania drewna (np. przy renowacji mebli). Pędzle z syntetyczno-naturalnym włosiem posiadają brązowe oznaczenie na trzonkach.

Pamiętaj, by zwrócić uwagę także na kształt pędzla. Płaskie modele przeznaczone są do malowania kaloryferów, wzorów dekoracyjnych lub innych prac specjalistycznych. Duże i grube pędzle doskonale sprawdzają się do malowania dużych powierzchni (ścian czy sufitów). Pędzle okrągłe z kolei są niezastąpione, gdy korzystasz z farb kredowych lub wosków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *